20 Feb

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی

برخی از مراجعین در هنگام رجوع به کلینیک و مطب، جراحی بینی فانتزی مد نظرشان می باشد. غالبا این دسته از مراجعین جراحی زیبایی بینی ، از بینی عروسکی یا فانتزی تعریف جامع و دقیقی ندارند و به دنبال داشتن یک بینی قوس دار و نوک تیز می باشند.

جراحی بینی فانتزی برای بیماران خاص و تنها در شرایط به خصوصی قابل انجام می باشد.

این نکته حائز اهمیت است که کوچک نمودن زیاد بینی یا سر بالا شدن آن دال بر زیبایی بینی نمی باشد. لذا هر نوع بینی قابلیت اینکه بیش از اندازه کوچک شود را ندارد. بنابراین بینی های با سایز بزرگ و دارای حجم زیاد که پوستی ضخیم داشته و غضروف های بزرگ و درشتی دارند را نمی توان کوچک نمود. در چنین شرایطی نباید از جراح زیبایی بینی ، انتظار بینی فانتزی یا عروسکی داشت. زیرا در صورت کوچک نمودن بیش از حد چنین بینی هایی، بینی دچار فرمی غیرطبیعی و افتادگی شده و همچنین بافت های اسکار یا به اصطلاح گوشت اضافه در بینی پدید خواهدآمد.

 

 

جراحی بینی فانتزی

 

درباره جراحی بینی فانتزی

به طور کلی جهت انجام جراحی بینی فانتزی، بینی باید دارای پوست و غضروف مناسبی باشد و نمی توان هر گونه بینی را تحت جراحی بینی فانتزی قرار داد.

در انجام جراحی بینی، با توجه به این که زوایا، اندازه، ابعاد و غضروف بینی محدوده خاصی دارند اصلاح بینی می بایست بر اساس تعریف زیبایی شناختی صورت پذیرد. به طور مثال در حالت نرمال و طبیعی زاویه ی بین لب و بینی بین 90 الی100 درجه می باشد و برای داشتن بینی فانتزی می توان  جراحی را تا110 درجه نیز انجام داد.

کوچک نمودن بیش از حد بینی، دلیل بر زیبا شدن و فانتزی شدن بینی نیست و قاعدتا عوارض جراحی را به دنبال خواهد داشت. چنانچه در زمان جراحی میزان مختصری برداشته شود بینی فانتزی شده و در غیر اینصورت بافت های داخلی بینی آسیب دیده و تخریب می گردند و بینی دچار حالتی غیر طبیعی خواهد شد.

فرد می بایست پیش از انجام جراحی بینی، در جلسه مشاوره در رابطه با این مسئله با جراح بینی مشورت نماید و در صورتی که شرایط مناسب جهت جراحی فانتزی بینی را نداشته باشد هرگز اقدام به این نوع جراحی بینی ننماید.

 

 

 

جراحی بینی فانتزی یا نیمه فانتزی چیست ؟

برخی از متقاضیان جراحی بینی، در زمان مراجعه به مطب درخواست  جراحی بینی فانتزی یا عروسکی را از جراح دارند و خود را گزینه مناسبی جهت انجام این جراحی بینی می دانند. گرچه در سال های اخیر، تعداد این نوع مراجعین کمتر شده و اغلب متقاضی جراحی بینی نیمه فانتزی می باشند. البته برخی از مراجعین نیز هستند که در جلسه مشاوره قبل از جراحی به این مسئله اشاره دارند که نمی خواهند بینی فانتزی داشته باشند.

حال سوال این است که بینی فانتزی یا نیمه فانتزی یا طبیعی چیست؟

یا به عبارتی جراحی بینی فانتزی یا جراحی بینی طبیعی یا جراحی بینی نیمه فانتزی چیست؟

تعریف علمی و جامعی برای جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی وجود ندارد و این تنها یک اصطلاح عامیانه است. لذا در جلسه مشاوره پیش از جراحی، فرد می بایست منظورش از این تقاضا را به طور کامل شرح دهد تا جراح بتواند منظور فرد از این نوع درخواست را دقیقا دریابد.

 

 

جراحی بینی فانتزی یا نیمه فانتزی

متقاضیان جراحی بینی فانتزی، تعاریف مختلفی از این نوع جراحی دارند به طور مثال برخی از این افراد می خواهند بینی قوس دار داشته باشند و عموما این نوع بینی ها به عنوان بینی فانتزی يا عروسکی شناخته می شوند.

برخی دیگر از این افراد انتظارشان از جراحی فانتزی، یک بینی باریک و سر بالا می باشد. برخی دیگر نیز مقصودشان از انجام این جراحی، داشتن بینی بسیار کوچک و باریک می باشد.

اغلب افرادی هم که نمی خواهند بینی فانتزی داشته باشند یعنی نمی خواهند بینی شان قوس زیادی داشته باشد و از روبرو سوراخ های بینی شان مشاهده نگردد و يا  می خواهند بینی شان به قدری باریک شود که حین تنفس خصوصا در زمان خواب دچار فس فس شوند.

در تمامی این موارد ضمن توجه به درخواست بیمار، می بایست جهت بررسی این که می توانیم بینی را قوس دار تر و باریک تر نماییم یا خیر، معاینات دقیقی روی بینی انجام می گیرد.

 

 

 

نکات مهم در جراحی بینی فانتزی به شرح ذیل می باشد:

  • در جراحی بینی، حفظ سلامت و فیزیولوژی طبیعی بینی در درجه اول اهمیت قرار دارد. جراحی باید به گونه ای انجام گیرد که تنفس از راه بینی دچار مشکل نشده و برداشت استخوان و غضروف بینی به بافت های داخلی بینی آسیب وارد نیاورد و نیز کوچک نمودن بیش از حد سورا خ های بینی منجر به بروز مشکلات تنفسی و احتمالا بروز جای زخم یا همان اسکار بعد از جراحی نشود.
  • از دیگر نکات حائز اهمیت در جراحی بینی، برقراری تناسب میان بینی و اجزای دیگر صورت می باشد. قبلا اشاره نمودیم که کوچک شدن بینی صرفا به معنای زیبایی بینی نمی باشد. لذا در صورتی که بینی کوچک شود و هماهنگی آن با دیگر اجزای صورت بر هم بخورد زیبایی چهره فرد تحت الشعاع این امر قرار می گیرد.

 

جراحی بینی فانتزی

 

نکات مهم در جراحی بینی فانتزی

  • از دیگر نکات مهم در جراحی بینی فانتزی، پوست و غضروف بینی می باشد و باید به گونه ای باشد که انعطاف لازم برای قوس دادن و سربالا کردن بینی را داشته باشد. در مشاوره قبل از عمل بینی باید این مسئله را برای بیمار بیان نمود تا انتظاری واقع بینانه از جراحی داشته باشد. طبیعتا در بینی های گوشتی و با پوست ضخیم، کوچک کردن بینی امکان پذیر نمی باشد. زیرا منجر به اضافه آمدن پوست بینی و به دنبال آن ایجاد فضای اضافه زیر پوست یا  dead spaceشده و سبب بروز گوشت اضافه یا اسکار می گردد و این مسئله با گذشت زمان سبب افتادگی بینی یا حالت poly beak خواهد شد.
  • کمی قوس دار بودن بینی در خانم ها، سبب زیبایی بینی می شود و نوک بینی باید حدود یک یا دو میلیمتر بالاتر از پشت بینی در نمای نیم رخ قرار گیرد. در آقایان باید میزان قوس بینی به حداقل برسد، به گونه ای که نوک بینی حداکثر یک میلیمتر بالاتر از پشت بینی در نمای نیم رخ بوده و نوک بینی هم سطح پشت بینی باشد. زیرا بالا بردن نوک بینی در آقایان، بینی زنانه يا feminine nose یا بینی مایکل جاکسونی ایجاد خواهد نمود.

برخی متقاضیان نیز هستند که درخواست بینی طبیعی دارند و بر قوس دار نشدن بینی شان تاکید دارند. در واقع منظورآن ها از این درخواست این است که بینی شان سرسره ای یا چکمه ای نشده و سوراخ های بینی از روبه رو مشاهده نگردد و به اصطلاح بینی خوکی نشود.

 

 

 

بینی نیمه فانتزی چیست ؟

بینی نیمه فانتزی اصطلاحی است که توسط مراجعین به کار می رود و منظورشان از این درخواست این است که بینی قوس زیادی نداشته باشد و سرسره ای و چکمه ای نشود و دارای قوس نبوده و بعد از تغییر ایجاد شده در بینی پس از جراحی محسوس نباشد.

دکتر محمد گلی

متخصص گوش و حلق و بینی

جراح پلاستیک بینی و صورت

درباره نویسنده

دکتر محمد گلی | جراح بینی تهران
دکتر محمد گلی متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت

پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید